Strona Główna Dokumenty szkolne Dane kontaktowe szkoły Ciekawe strony WWW Listopad 22 2014 03:36:57
Nawigacja
Strona Główna
Historia szkoły w Zadzimiu
Historia Zadzimia
Struktury szkolne
Dokumenty szkolne
Tradycje szkolne
Gazetka szkolna
Osiągnięcia uczniów
Pliki do pobrania
Rekrutacja
Dane kontaktowe szkoły
Kontakt
Szukaj
Ciekawe strony WWW
Nasze zdjęcia
Publikacje
Programy
Ogłoszenia\Przetargi
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 85
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: kubam
Witamy

Witaj na naszej nowej stronie internetowej.

Jeśli masz jakieś ciekawe propozycje co powinno jeszcze znaleźć się na tej stronie, proszę napisz maila do osoby zarządzającej portalem.

Edukacyjne Wrota Regionu Łódzkiego otwarte i dla nas

Gmina Zadzim stała się jednym z 45 beneficjentów unijnego programu pod nazwą "Edukacyjne Wrota Regionu Łódzkiego". Dzięki uczestnictwu w projekcie nasza placówka zostanie wyposażona w sprzęt, którego celem jest zwiększenie wydajności, efektywności i jakości nauczania.
O postępach wdrażania projektu w naszym Zespole będziemy informować Was na bieżąco.
Więcej informacji na temat "Edukacyjnych Wrót Regionu Łódzkiego" znajdziecie na stronie Urzędu Gminy w Zadzimiu.

Kliknij, aby zobaczyć informacje o inwestycjach współfinansowanych z UE na stronie Gminy Zadzim

Próbny egzamin z języka polskiego

We wtorek 18 listopada uczniowie trzecich klas gimnazjum napisali próbny egzamin z języka polskiego. Przed wejściem do sali wylosowali numery stolików oraz otrzymali paski z kodem i numerem PESEL. Po przeczytaniu instrukcji wpisali kod i PESEL na pierwszej stronie oraz na karcie odpowiedzi. Zobaczyli też, gdzie należy umieścić naklejki z kodem kreskowym.
Dopiero wtedy przystąpili do pracy z arkuszem. Przez 90 minut 28 osób zastanawiało się nad konstrukcją fraszki Jana Sztaudyngera „Raptularz”, użyciem zaimka ja, zasadnością stosowania zapożyczeń w polszczyźnie, funkcją środków stylistycznych użytych w „Dziadach” A. Mickiewicza czy nad interpretacją wiersza Czesława Miłosza „Do leszczyny”. Trzecioklasiści zmierzyli się również z następującym tematem rozprawki: Co w kontekście „Dziadów cz. II” znaczy być człowiekiem?
Już wkrótce okaże się, jak uczniowie najstarszej klasy gimnazjum poradzili sobie podczas próbnego egzaminu.

dk

Recytowali wiersze regionalnych poetów

W poniedziałek 17 listopada ośmioro zadzimskich gimnazjalistów wzięło udział w gminnym etapie Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Moja Mała Ojczyzna”. Do Gminnej Biblioteki w Zadzimiu przybyły też cztery uczennice ZS w Zygrach. Uczestnicy recytowali wiersze Marii Duszki, Zdzisława Kupczyka, Ziemowita Skibińskiego i Benedykta Krystka. Jury w składzie: Halina Ryman - przewodnicząca, Elżbieta Cichosz i Edyta Lewandowska, miało trudne zadanie. W końcu wyłoniło dwie laureatki: Katarzynę Magdziak z III A i Joannę Grudę z Zygier.
Oprócz Kasi z ZS w Zadzimiu recytowali: Joanna Kuchciak, Kacper Kuchciak, Emilia Magdziak, Gabriela Perkowska, Patrycja Sromecka, Izabela Szymczak i Iga Średniak.
Wszyscy pokazali talent. Niestety, komisja musiała wybrać tylko dwie osoby.
W oczekiwaniu na wyniki recytatorzy słuchali utworów sieradzkiego barda – Zbigniewa Paprockiego, który skomponował muzykę również do wiersza Marii Duszki „W starym parku”.


dk

Spotkanie z lokalnym artystą

W piątek 14 listopada uczniowie klasy IIB  gimnazjum gościli pana Franciszka Cepowskiego, który swoją twórczością akcentuje lokalne tradycje i i elementy kultury ludowej. Pan Franciszek otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej". Pokazał gimnazjalistom swoje przepiękne prace, np. haftowane obrusy, obrazy, serwety. Jest to jego ogromna pasja, której poświęca wiele czasu i serca. To ważne aby to, czym się zajmujemy sprawiało nam wiele satysfakcji i dawało tak dużo radości i zadowolenia.

MJ

Pamiętamy o zadzimskich bohaterach – lekcja koleżeńska

„Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie,
Zapomnij o mnie.”
Adam Mickiewicz, Dziady
- Pamiętamy o mieszkańcach gminy Zadzim walczących o Monte Cassino.

Tak brzmiał temat zajęć koleżeńskich przeprowadzonych 14 listopada przez Dorotę Jaszczak- Kacprzak dla klasy I A i gościnnie dla klasy VI w ramach edukacji regionalnej i patriotycznej, w których uczestniczyli: pani dyrektor Małgorzata Kuna, pani wicedyrektor Monika Woźniak, pani Bożena Kuchciak- polonistka, pani Magdalena Jarczewska – matematyczka, pan Andrzej Czechowicz – nauczyciel muzyki. Była to lekcja o mieszkańcach gminy Zadzim walczących we Włoszech o Monte Cassino, zainicjowana przez  naszą regionalistkę – panią Bożenę Kuchciak. Z naszej gminy pod Monte Cassino walczyli: Wacław Wielogórski z Zadzimia, Władysław Witulski z Adamki, Teofil Szczupak ze Skęczna, Józefat Banaszek z Marcinowa i Kazimierz Węziak z Ralewic.
Powrót do przeszłości
Prowadząca zajęcia przypomniała uczniom, że w maju tego roku obchodziliśmy 70. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Od stycznia do marca 1944 roku trzykrotnie wzgórze próbowali zdobyć Anglicy, Amerykanie i Nowozelandczycy. Niestety, nie udało im się. Dopiero 18 maja żołnierze II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa zatknęli na szczycie wzgórza biało- czerwoną flagę.
Geneza „Czerwonych maków na Monte Cassino”
W nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, na  kilka godzin przed zdobyciem klasztoru w siedzibie Teatru Żołnierza Polskiego w Campobasso, Feliks Konarski, żołnierz 2. Korpusu, znany śpiewak operetkowy i kompozytor, zainspirowany prowadzonymi w pobliżu walkami, napisał pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”. Została ona wykonana po raz pierwszy 18 maja podczas akademii dla uczczenia zwycięstwa Polaków, a w listopadowy piątek w ZS w Zadzimiu zaśpiewał ją Kuba Magdziak z kl. VI przy akompaniamencie Michała Szymczaka z kl. V.
Kacper zainteresowany historią
O Wacławie Wielogórskim z Zadzimia spokrewnionym z Alicją Grzelczyk, uczennicą trzeciej klasy gimnazjum, opowiedział interesujący się historią Kacper Kuchciak z kl. I A. Wiedzę czerpał z publikacji pani Bożeny Kuchciak „Ludzie, miejsca, zdarzenia – okruchy z przeszłości Zadzimia i okolic”. Wielogórski służbę wojskową odbywał w Łodzi w 28 pp Strzelców Kaniowskich. W czasie wojny prawdopodobnie dostał się do niewoli bądź był internowany. Później wstąpił do armii Andersa i w ten sposób trafił na front włoski. O jego śmierci rodzinę poinformował współtowarzysz broni – Władysław Wituski.
Pozostali na Zachodzie
Kacper wspomniał także, że razem z Wielogórskim i Wituskim( Po wojnie pozostał na Zachodzie.) walczył Szczupak. Teofil Szczupak ze Skęczna spokrewniony z Martyną Kaczmarek z klasy V, był synem Józefa i Heleny Szczupaków, bratem prababci Martyny – Emilii Szymfeld. Po wojnie nie wrócił do kraju, gdyż obawiał się represji ze strony władz komunistycznych. Zamieszkał w Anglii w Chesterfield, gdzie prowadził farmę i warsztat samochodowy. Miał żonę Wierę i dwóch synów: Jana i Dawida. Przysyłał do siostry Emilii a także do jej syna Czesława listy i kartki świąteczne. Przyjeżdżał też do Polski. Wiadomości te, jak również zdjęcie Teofila z żoną i kartki z życzeniami,  udało mi się zdobyć od Czesława Szymfelda z Tarnówki (koło Szadku).
Obaj z Marcinowa
O kolejnym bohaterze spod Monte Cassino, Józefacie Banaszku z Marcinowa, opowiedział Mateusz Jaszczak z kl. I A, również z Marcinowa. Z informacji zdobytych przez ucznia wynikało, że Banaszek  powrócił po wojnie do kraju, ale władze komunistyczne traktowały go jako osobnika podejrzanego i nałożyły na niego obowiązek okresowego meldowania się na posterunku milicji.
Historia pradziadka
Na zakończenie historię swojego pradziadka Kazimierza Węziaka z Ralewic przedstawi Asia Kuchciak z I A. Uczennica przyniosła też pierścień wykonany przez pradziadka ze śruby w czasie II wojny światowej. Na pierścieniu widniał napis: ROMA (Rzym), a przecież drogę na Rzym otworzyli Polacy wojskom aliantów walczącym z Niemcami.
Karta pracy
W czasie lekcji uczniowie wypełniali kartę pracy. Efekty ich działań zostały sprawdzone w celu podsumowania i  utrwalenia wiadomości z zajęć. Każdy został zaktywizowany.
Wyrazili opinię
Dwóch najodważniejszych uczniów dokonało ewaluacji zajęć. Stwierdzili, że taki sposób zdobywania wiedzy odpowiada im bardziej niż tradycyjny wykład.
Oceny dla najaktywniejszych
Najaktywniejsi otrzymali bardzo dobre oceny.
Lekcja utrwalona na taśmie
Cała lekcja została utrwalona na taśmie dla potomnych. Emilia Magdziak doskonale radziła sobie z kamerą. Jeżeli się uda film zostanie zamieszczony na stronie szkoły.


dk

Eliminacje szkolne z matematyki
14 listopada w naszej szkole obyły się eliminacje szkolne do Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z  Matematyki dla uczniów szkoły podstawowej.
Z zadaniami zmagali się uczniowie: kl. V - Szymon Gortat, Michał Szymczak i Jakub Gorący oraz uczennica kl. VI - Zuzanna Ignatowska.
Niestety naszej czwórce nie udało się przejść do etapu rejonowego.
Powodzenia w dalszych zmaganiach w innych konkursach matematycznych.

SzK

„Aby język giętki...” Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego

W czwartek 13 listopada o godz. 10.00 cztery odważne uczennice ZS w Zadzimiu przystąpiły do szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Testy dla uczestników eliminacji szkolnych przyniosła z kasy pancernej( w asyście Katarzyny Cepowskiej) pani Elżbieta Cichosz, Przewodnicząca Szkolnej Komisji Konkursowej.
Dominice Siewierskiej, Kasi Cepowskiej, Kasi Magdziak i Martynie Pawełczyk przez 100 minut przyświecały słowa motta: „Chodzi mi oto, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa...” (J. Słowacki). Dziewczęta musiały wykazać się wiedzą funkcjonalną z zakresu kształcenia językowego oraz umiejętnością tworzenia własnego tekstu. W rozprawce ustosunkowały się do myśli poety Józefa Czechowicza: „Kto czyta – żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce – na jeden żywot jest skazany". Z dłuższą formą wypowiedzi poradziły sobie nieźle. Muszą jednak popracować jeszcze nad gramatyką i frazeologią.
Niestety, żadnej z uczennic nie udało się przejść do etap regionalnego, ale Dominika będzie mogła spróbować swych sił w przyszłym roku.

dk

Uczestniczyliśmy w gminnych obchodach Święta Niepodległości

11 listopada wzięliśmy udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Zespół Szkół w Zadzimiu godnie reprezentowali: pani dyrektor Małgorzata Kuna, pani wicedyrektor Monika Woźniak, grupa nauczycieli i uczniów.
Wśród obecnych w kościele sześciu pocztów sztandarowych można było zobaczyć nasz(w składzie: Bartek Danecki, Kasia Cepowska, Beata Rogowska). W orkiestrze strażackiej grało troje uczniów ZS w Zadzimiu: Sylwia Augustyniak, Natalia Medyńska i Filip Jabłoński. Nasza gimnazjalistka, Katarzyna Magdziak, odśpiewała psalm podczas uroczystej mszy za Ojczyznę. Natomiast po liturgii wszyscy zgromadzeni w kościele, zachęceni przez proboszcza, obejrzeli montaż słowno- muzyczny, w którym wystąpili: Zuzanna Marciniak, Klaudia, Joanna  i Kacper Kuchciakowie, Julia Gortat, Sylwia Kujawiak, Kasia Magdziak, Gabrysia Marciniak, Julita i Kinga Serafińskie, Emilia Magdziak, Paulina Stępińska.
Zgromadzeni w zadzimskiej świątyni wierni z równym  zainteresowaniem wysłuchali okolicznościowej homilii, w której miejscowy proboszcz cytował patriotyczne wiersze Jana Kasprowicza, jak i uczniowskiego montażu słowno- muzycznego przypominającego zabory, trudną walkę o wolność oraz radosne chwile odzyskania niepodległości.
Nad uczniami opiekę sprawowali: pani Renata Serafińska, pan Andrzej Czechowicz i pani Dorota Kacprzak. Natomiast po wyjściu z kościoła kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym tych, którzy oddali życie za ojczyznę, złożyła nasza delegacja w składzie: pani dyrektor, pani wicedyrektor i pan Sławomir Kobielski. Przy pomniku poświęconym nieznanym obrońcom kraju honorową wartę, wraz z żołnierzami, pełnili nasi harcerze ( P. Stępińska, K. Magdziak, K. Kuchciak, J. Gortat, B. Łukasik, Z. Marciniak).
Trud młodzieży ZS w Zadzimiu został doceniony. Usłyszała podziękowania z ust wójta gminy -pana Włodzimierza Owczarka i widziała łzy wzruszenia w oczach wielu wiernych. Z pewnością na długo zapamięta też pochwałę miejscowego proboszcza.

dk

Uroczyście i patriotycznie

„Dzisiaj zniknęły wrogie nam trony,
powiewa sztandar biało-czerwony.
Powiewa sztandar dziś pełen chwały,
w polu czerwonym nasz orzeł biały”

To fragment wiersza Leona Szumana „Leć, orle biały” i motto apelu z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości, który odbył się 7 listopada w ZS w Zadzimiu. Montaż słowno - muzyczny i kartkę z kalendarza( gazetka przy sali historycznej) przygotowała grupa projektowa z kl. II  A w składzie: Zuzanna Marciniak, Sylwia Kujawiak, Julia Gortat, Klaudia Kuchciak, Dawid Świniarski, Damian Jaruga, Piotr Krajewski i Marcin Miłosz. Wychowankowie pani Joanny Świątek- Szokalskiej skorzystali z pomocy Kacpra Kuchciaka z I A, szkolnego chóru prowadzonego przez pana Andrzeja Czechowicza, solistki Katarzyny Magdziak oraz kościelnej scholi.
W piątek w sali gimnastycznej było naprawdę uroczyście i patriotycznie. Nastrój tworzyły galowe stroje, kotyliony oraz wszystkie symbole narodowe.
Gimnazjaliści przypomnieli swoim koleżankom i kolegom o 123 latach niewoli, o powstaniach i roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości.
Wszyscy zgromadzeni uważnie słuchali patriotycznych wierszy i pieśni, a na koniec nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami.dk

Kliknij na poniższy link, by obejrzeć zdjęcia z uroczystości.

Święto Niepodległości

Sprawozdanie ze spotkania o uzależnieniach

Poznaliśmy kierowniczkę oddziału uzależnień
W dniu 7 listopada do Zespołu Szkół w Zadzimiu na zaproszenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przyjechała Joanna Sobczyńska- kierowniczka oddziału uzależnień w Szpitalu Psychiatrycznym w Warcie. Spotkanie odbyło się w stołówce. Wzięły w nim udział klasy pierwsze gimnazjum i szóste szkoły podstawowej. Pani Joanna opowiedziała nam, jakie mogą być uzależnienia, jakie są ich skutki oraz jak się pozbyć tych problemów.
Zabójczy alkohol
Na samym początku usłyszeliśmy o alkoholu, od którego szybko można się uzależnić. Wysłuchaliśmy historii o pewnym chłopaku, który założył się z kolegami, kto najwięcej wódki wypije jednym duszkiem. Okazało się, że wypił pół litra i wygrał. Następnie wszyscy koledzy rozeszli się do swoich domów, a on ze zmęczenia poszedł do szatni, przykrył się kocem i zasnął. Z powodu dużej ilości alkoholu we krwi zapomniał o oddychaniu, więc czynności reszty narządów ustały.
Narkotyki pobudzające i hamujące
Następnym uzależnieniem są narkotyki, które dzieli się na dwie grupy-pobudzające i hamujące. Jednym z narkotyków pobudzających jest amfetamina, a hamującym heroina. Innymi narkotykami są, np. grzyby halucynogenne oraz konopie indyjskie zwane potocznie ''marihuaną''.
Tytoń, komputer, telefon
Kolejnym uzależnieniem jest też palenie tytoniu. Zażywanie nikotyny powoli wyniszcza organizm. W XXI wieku popularne jest uzależnienie od Internetu i sieci. Niektórzy ludzie mogą spędzić przed komputerem czy telefonem nawet 18 godzin na dobę, zapominając o spaniu, jedzeniu i potrzebach fizjologicznych.
Na głodzie
W momentach kiedy człowiek czuje, że narkotyk, alkohol lub inny dopalacz przestaje działać, natychmiast zażywa drugą dawkę. Taką sytuację nazywamy głodem narkotycznym lub alkoholowym.
Odpowiadaliśmy śpiewająco
Na samym końcu śpiewająco odpowiedzieliśmy na 10 pytań dotyczących całego spotkania.
Pani Joanna zachęcała również, aby osoby uzależnione zaczęły szukać pomocy u swoich bliskich oraz w szpitalach od uzależnień. Trzeba pamiętać, że młodzi ludzie mogą szukać oparcia u osób dorosłych, mają prawo wymagać od nich czułości, opieki i zainteresowania. Całe spotkanie było bardzo pouczające. Mamy nadzieję, że zachęci młodych ludzi do życia bez nałogów.

Zuzanna Mielnik IA


Spotkań ciąg dalszy

6 listopada odbyły się w naszej szkole spotkania  w ramach projektu "Ciekawi ludzie - ciekawe zawody". Gośćmi byli pan Szymon Prusaczyk, Waldemar Terlecki oraz Małgorzata Kuna. Zaproszeni goście przekazali cenne uwagi naszym uczniom na temat swojej pracy, pasji, marzeń i sukcesów, które odnieśli.
Pan Waldemar Terlecki prowadzi w naszej szkole drużynę harcerską. Jest to jego wielka pasja i powołanie, bo przecież ważne w życiu jest to, aby wykonywać pracę, którą się lubi.
Szymon Prusaczyk jest absolwentem naszego gimnazjum, jego wielkim sukcesem (jednym z wielu) jest ukończenie medycyny. Udzielił swoim młodszym kolegom kilku rad, czym kierować się przy wyborze szkoły i zawodu. Przesłaniem było to, że tylko ciężką pracą można tak wiele osiągnąć.
Ostatnim gościem była nasza pani dyrektor, która również przekazała kila swoich spostrzeżeń  gimnazjalistom, opowiedziała jak wygląda jej praca i obowiązki, ale także jakie są jej marzenia i pasje, jak wyglądała szkoła i uczniowie dawniej i dziś. Bardzo dziękujemy za pouczające rozmowy.


MJ

Strona 1 z 6 1 2 3 4 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Dzisiaj imieniny obchodzą


Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 222,133 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie